Opublikowano

W hołdzie kobiecej wspólnotowości- współczesne Rózgowiny

W wieczór poprzedzający ceremonię zaślubin nasze pradawne słowianki zbierały się w jednej izbie, gdzie przygotowywały nadchodzące wesele. Spotkanie, które pielęgnowały nazywane było Rózgowinami. Nie bez przyczyny! Głównym jego elementem było wicie oraz strojenie Rózgi Weselnej. Tak wyglądały kiedyś, a czym są Rózgowiny w czasach współczesnych? Wiele aspektów interpretujemy i przeżywamy w zupełnie nowej odsłonie, ale jedno się nie zmieniło- atmosfera integracji, kobiecości i wspólnotowości.

Rózgowiny dawniej.

“[…] to jak były w niedziele wesela to w sobotę były takie rozgowiny, wieczory panieńskie to tam na tych rozgowinach to się schodziły same dziewczyny po prostu koleżanki. […] to przychodziły te, te koleżanki to wszystkie, nawet jakieś ciotki i wite były, takie robione były bukieciki. […] takie co przypinali tym gościom weselnym, te bukieciki. No i były wite, najważniejsze to były wite wianeczki takie. “  [Maria Jargiełło, Bukowa 2012]

Wtedy jeszcze nie znano pojęcia jakim jest wieczór panieński, ale tak właśnie ten rytualny dzień można nazwać dzisiaj. Dawniej opierał się przede wszystkim na relacji, a wszystkie czynności wykonywane podczas Rózgowin tylko te relacje spajały. Zdobienie Rózgi Weselnej, wicie wianka, przystrajanie izby, pieczenie kołacza czy śpiewanie stanowiły obraz dawnych Rózgowin. Chwile w gronie najbliższych druhen oraz współdzielenie swojej kobiecej energii były istotą spotkania. Rytualnym zacieśnieniem się kobiecego kręgu. I właśnie te aspekty skłoniły nas do refleksji nad dawną formą spędzania czasu (czy to w kontekście wieczoru panieńskiego, czy kobiecego spotkania ogólnie) oraz zainspirowały do współczesnej interpretacji Rózgowin.

Rózgowiny dzisiaj.

„Rytuały i tradycje są czymś co daje nam, z jednej strony siłę i energię setek pokoleń przed nami, a z drugiej strony, spokój wewnętrzny i pewność, że każda rzecz i zdarzenie  ma swój czas i miejsce. Czasem jednak odłączenie od korzeni jest na tyle duże, że wszystko co z nimi związane wydaje się obce, prowincjonalne, skansenowe. Wtedy przychodzą ludzie, którzy potrafią niezmienną i niezmienialną przecież esencję podawać w formie współczesnej, świeżej i niesamowicie atrakcyjnej. Właśnie to robi Ania w swoich projektach @folkisz i @zrozgadoslubu. Nadawanie wyjątkowego znaczenia  niezwykłym zdarzeniom w życiu zawsze było ważne dla ludzi. I tak samo ważne jest budowanie codziennych rytuałów i tradycji bo one kotwiczną nas w życiu i świecie : )” ~ Kasia, uczestniczka Rózgowin.

Dla nas Rózgowiny współcześnie, to forma spotkania, która opiera się na budowaniu kobiecej wspólnotowości, wymianie energii, inspiracji i doświadczeń. Błędem byłoby przekładanie tutaj kropka w kropkę tradycji kultywowanych przez nasze słowiańskie przodkinie. Staramy się interpretować i aplikować dawne zwyczaje na to, co jest tu i teraz. I tak oto nasze Rózgowiny przybierają formę kameralnego spotkania kobiet zainteresowanych tematyką ślubną, rytualną, chcących zajrzeć w swoje korzenie, w swoje wewnętrzne ja. Naszym celem jest realizacja cyklicznych spotkań w różnych miejscach na mapie Polski, które urozmaicimy obecnością ciekawych kobiet z branży ślubnej (i nie tylko!). Symbolicznym elementem, który chcemy zachować z formuły tradycyjnych Rózgowin, będą warsztaty bibułkarskie, na których każda z nas wykona swoją własną, spersonalizowaną Rózgę. Stanowić będzie pamiątkę tego wyjątkowego spotkania.

Część tych pomysłów to nasze marzenia w kontekście współczesnych Rózgowin, a część to już zrealizowane cele!

Rózgowiny edycja pierwsza.

Nasze pierwsze spotkanie z rózgowinowej  serii odbyło się w Biała- zjedz i Wypij na Saskiej Kępie. Prawie 30 różnorodnych, kobiecych osobowości w jednej przestrzeni. Już od progu można było poczuć tę wyjątkową energię, o której tak ochoczo pisałyśmy powyżej.

“Rózgowiny od początku były owiane tajemniczością jednak na miejscu wszystko było jasne: koniec z odgrywaniem wieczorów panieńskich – to początek nowej formy ich przeżywania. To okazja do spotkania kobiet zwyczajnie wyjątkowych na swój sposób. Każda z nich mogła zaprezentować swój punkt widzenia na sprawę, co rzuciło nowym światłem i pomysłami na polskie, słowiańskie, niezwykle kobiece Rózgowiny.” ~ Olga, uczestniczka Rózgowin.

Motywem przewodnim spotkania były r y t u a ł y. W luźnej dyskusji rozważałyśmy czym były kiedyś, a czym są obecnie, w jaki sposób każda z nas ich doświadcza i jak je pielęgnuje. Nie sposób w tym momencie nie wspomnieć o partnerze naszego wydarzenia- marce Resibo. Ewelina (przypis: przedstawicielka marki) opowiadała o wartościach brandu- przyjaźni, kobiecości oraz magii. Wartości, które doskonale wpisują się w nasze.  Poruszyłyśmy również tematykę bliską naszemu sercu- zrównoważone i ekologiczne podejście do tematyki ślubnej. Dziękujemy Magdzie z Warsaw Poet, która szerzej opowiedziała nam o praktykach less waste wykorzystywanych w tworzeniu swoich kolekcji. No i oczywiście, (a jakby inaczej!), porozmawiałyśmy o zapomnianych, weselnych tradycjach słowiańskich, m.in. o znaczeniu Rózgi Weselnej, jak i samych Rózgowin.

„Piękne, kobiece wydarzenie, w którym miałam przyjemność uczestniczyć. Subtelna, delikatna estetyka, w której tworzone są bibułkowe cuda, to dla mnie źródło inspiracji. Projekt z Rózga do Ślubu pozwala pomyśleć o tym wyjątkowym dniu poza utartymi schematami, a spotkanie Rózgowiny- zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, co dla nas ważne. Słowiańskie tradycyjne nie były mi do tej pory bliskie, ale po spotkaniu, zagłębilam się w ten temat.” ~ Paulina, uczestniczka Rózgowin

Pozwolimy sobie na tym zakończyć opowieść o pierwszej edycji Rózgowin. Naszym celem nie jest dokładny opis wydarzenia, a pokazanie klimatu i wartości, jakie chcemy za jego pośrednictwem przekazać. Chcemy zwrócić Waszą uwagę na powrót do korzeni, na refleksję nad tym, jak pielęgnujemy relacje i jak spędzamy czas współcześnie. Po prostu- zarazić Was tą kobiecą energią.  Mamy nadzieję, że tym wydarzeniem zapoczątkowałyśmy serię kobiecych spotkań i pokazałyśmy, że warto pielęgnować tę naszą dziewczyńską wspólnotowość. Do zobaczenia!

Ogromne podziękowania za pomoc przy organizacji wydarzenia dla:Warsaw Poet, Resibo, Biała- zjedz i wypij.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *