Opublikowano

W poszukiwaniu dnia idealnego – wybór daty ślubu

Planowanie i przygotowywanie się do ślubu to zwykle jedno z najbardziej pochłaniających nas przedsięwzięć. Planując ten jeden z najważniejszych dni w życiu, koncentrujemy się głównie na kwestiach związanych z naszym wyglądem oraz na wyborze idealnego miejsca na ceremonię zaślubin i imprezę weselną. Zazwyczaj nie bez znaczenia jest również czas, w którym zamierzamy się pobrać. Ważne dla nas są pogoda czy choćby ślubne przesądy – w Polsce tradycyjnie przyjęło się, że ślub powinno się zawierać w miesiącu, w nazwie którego występuje litera „r”. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wybór dnia, a nawet samej godziny ślubu, ma duże znaczenie i realny wpływ na to, jak będzie przebiegać małżeństwo.

Skąd wywodzą się “najlepsze miesiące i dni tygodnia” na zawieranie małżeństw? Czym kierowano się w wyborze daty ślubu w dawnych wierzeniach słowiańskich? Jak układ planet może wpłynąć na naszą decyzję oraz powodzenie w małżeństwie? W tym tekście postaramy się przybliżyć Wam kwestie związane z wyborem daty ślubu, odwołując się do dawnych wierzeń ludowych oraz aspektów astrologicznych. 

Taniec – Dobrawa Barkała

Istota miesięcy w dawnych zwyczajach ludowych

Kierując się rozumieniem kalendarza przez naszych przodków, musimy pamiętać, iż znaczenie każdego miesiąca uzależnione było od zmian zachodzących w przyrodzie i związanych z tym prac. Był to tak zwany “kalendarz gospodarczy”. Tak też przyjęło się, że najlepszymi miesiącami na zawieranie małżeństw są wrzesień i grudzień. Żniwa zakończone, pracy w polu mniej, a dom wypełniony był zbiorami. Mimo że w obu tych  miesiącach mamy do czynienia z literą “r” w nazwie, ten aspekt nie ma tutaj znaczenia, ani wytłumaczenia.

W słowiańskiej tradycji ludowej więcej przesłanek znajdziemy jednak, odwołując się do negatywnych znaczeń miesięcy. Maj uchodził za najbardziej pechowy. Tłumaczono to świętami zmarłych, które miały miejsce właśnie w maju. Co ciekawe, do dziś uznaje się, że w tym miesiącu nie należy zawierać małżeństw, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę dlaczego. Marzec, kwiecień, lipiec oraz sierpień również nie sprzyjały urządzaniu wesel, ponieważ wtedy było wiele pracy w polu. Natomiast luty i listopad nie cieszyły się popularnością wśród nowożeńców ze względu na fatalną pogodową aurę. Co ciekawe, zaślubiny w okresie Bożego Narodzenia świadczyły kiedyś o wyrachowaniu.

Znaczenie dni tygodnia

To, że podział i znaczenie miesięcy było uzasadnione obserwacją przyrody i pracami gospodarczymi już wiemy. Ale jak wytłumaczyć klasyfikację dni tygodnia? Wytłumaczeniem może być wiara w magiczną liczbę 7, zawartą w dawnych wyobrażeniach astrologicznych. W kontekście daty zawierania małżeństwa, również pod uwagę brano dni tygodnia. Dzieląc je na te dobre – sprzyjające weselu – oraz złe i nieszczęśliwe. Niedziela, dzień wolny od pracy, w wierzeniach ludowych uchodziła na ogół za szczęśliwy, dlatego dawniej regułą było rozpoczynanie obrzędu zaślubin właśnie w ten dzień. Wtorek i czwartek również uważano za dni tygodnia, które sprzyjały zawieraniu wszelkiego rodzaju umów cywilno-prawnych. Sobota, do dnia dzisiejszego, to najpopularniejszy i uważany za najpomyślniejszy dzień do wstępowania w związki małżeńskie. Wyjątkiem jest sobota wypadająca trzynastego dnia miesiąca. Do dni niepomyślnych od wieków zaliczano poniedziałek, środę oraz piątek.

Znamy już znaczenie miesięcy i dni tygodnia według dawnych wierzeń ludowych. Przyjrzyjmy się zatem, jak kontekst astrologiczny może wpłynąć na naszą decyzję o wyborze daty ślubu.

Idapingala – Dobrawa Borkała

Podstawowe wskazówki astrologiczne – Układ planet a ślub

Wybór dobrej daty na ślub, czyli utworzenie dobrego horoskopu na ten moment, wymaga przeanalizowania bardzo wielu czynników. Najważniejsze będzie położenie planety Wenus, która w horoskopie symbolizuje miłość i partnerstwo, i najściślej łączy się z małżeństwem. W astrologii profesjonalnej uwzględnia się położenie na niebie wszystkich planet oraz Księżyca, który zresztą przez astrologów traktowany jest jako planeta. Szczególnie dobrym czasem na ślub są okresy, kiedy planeta miłości – Wenus przebywa w znakach Byka, Raka, Lwa, Wagi albo Ryb, kiedy Księżyc znajduje się w Raku albo w Byku, a Słońce w Raku, Lwie albo w Wadze. Żeby małżeństwo było szczęśliwe, Wenus w horoskopie musi być szczególnie silna i odbierać dobre od innych planet. Bardzo ważne jest też położenie Słońca – reprezentującego w horoskopie mężczyznę/męża, i Księżyca, który pokazuje kobietę/żonę. Istotny będzie aspekt, jaki Słońce i Księżyc utworzą między sobą, a także układy, które utworzą z innymi planetami i innymi ważnymi punktami horoskopu.

Ascendent ślubu

Kluczowym punktem horoskopu jest ascendent, czyli znak zodiaku, który wschodzi na horyzoncie w danym miejscu i czasie, a także punkt do niego przeciwległy. Astrologia zaleca, by ascendent horoskopu ślubu wypadał w znakach stałych – w Byku (znak kojarzony z dostatkiem), w Skorpionie (znak związany z seksem) czy w Lwie (znak związany z miłością) albo w znakach kardynalnych – w Raku (znaku płodności), w Wadze (znaku partnerstwa) albo w Koziorożcu (znaku trwałości). Niewskazane natomiast jest wybieranie momentu, kiedy ascendent wypada w znakach Bliźniąt, Panny, Strzelca i Ryb, ze względu na zmienna naturę tych znaków zodiaku, która nie będzie sprzyjać trwałości małżeństwa.

Techniczne wskazówki dla planujących ślub

Wybierając horoskop ślubu, najłatwiej jest nam manipulować pozycją ascendentu, ponieważ zmienia się ona średnio co dwie godziny, oraz Księżyca, gdyż zmienia on znak zodiaku co dwa i pół dnia. Dość łatwe jest też manipulowanie pozycją Słońca i bliskich planet – Merkurego, Wenus i Marsa, ponieważ zmieniają one znak co kilka tygodni. Uwzględniając fakt, że śluby zazwyczaj odbywają się w sobotę, okazuje się, że nasze pole manewru jest jednak dość mocno ograniczone. Planując ślub zazwyczaj zawężamy krąg poszukiwań odpowiedniego terminu do około roku, i w takiej sytuacji manipulowanie pozycją dalszych planet może okazać się niemożliwe.

Znaki zodiaku – Dobrawa Borkała

Najważniejsze astrologiczne wytyczne i znaki zodiaku sprzyjające małżeństwu

W zasadzie nie ma możliwości znalezienia takiego momentu w roku, w którym nie byłoby żadnych trudnych układów na niebie. Przyjmuje się więc, że dobry horoskop na ślub to taki, w którym wymienione powyżej ciała niebieskie i punkty są w horoskopie silne i znajdują się w znakach zodiaku przychylnych małżeństwu, nie tworzą silnych negatywnych aspektów do planet, które postrzegane są jako tzw. malefiki a więc planety złowróżbne (Saturn, Uran, Neptun i Pluton), i w którym korzystne – harmonijne układy przeważają nad tymi nieharmonijnymi. W dobrym horoskopie ślubu planety nie powinny znajdować się w retrogradacji (czyli kiedy planeta pozornie porusza się ruchem wstecznym), a już bezwzględnie dotyczy to Merkurego i Wenus. Bardzo ważna jest też faza Księżyca, podczas której odbywać się będzie ślub. Najlepiej jest pobierać się w Księżycu rosnącym, zwłaszcza w pierwszych dniach po nowiu albo przed pełnią, wyłączając okresy wszystkich zaćmień Słońca i Księżyca.

Znaki zodiaku przychylne małżeństwu to przede wszystkim znaki ziemskie: Byk, Panna, Koziorożec i wodne: Rak, Skorpion, Ryby oraz ognisty znak Lwa i powietrzny znak Wagi. Do znaków najmniej sprzyjających małżeństwu zaliczamy Wodnika, następnie Strzelca, Bliźnięta i Barana.

Planując ślub warto skorzystać z konsultacji astrologicznej, podczas której będziemy mogli sprawdzić wstępnie wybrane przez siebie daty lub jeśli nie mamy preferencji – poprosić o znalezienie najodpowiedniejszego terminu. Działem astrologii, który zajmuje się wyborem najlepszego momentu na rozpoczęcie/przeprowadzenie jakichś działań – tak żeby przyniosły nam jak najwięcej korzyści – jest astrologia elekcyjna.

Tekst powstał przy współpracy z Lauraną, która pisze o sobie:

Jestem astrologiem, tarocistką i terapeutką, która w pracy z klientem łączy wiedzę ezoteryczną z umiejętnościami psychologicznymi i doświadczeniami wyniesionymi z pracy psychologa. Szeroko pojętą ezoteryką i pracą z energiami zajmuję się od prawie 20 lat, a jednocześnie – jak przystało na typową zodiakalną Rybę  – od 12 lat realizuję się w zawodzie psychologa. Moją wielką pasją obok astrologii i pracy z kartami jest również malarstwo energetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *